Minu esimese aasta õppetunnid

Minu esimene aasta investeerimisvaldkonnas ühes pildis.

Õdus on naasta blogisse ja seda uues kuues. Kirjutamine jäi eelmine kuu paraku soiku. Lugemisjärjekorras seisjate ees on paslik siinkohal vabandada. Vahepeal on möödunud üks aasta teadlikus finantsmaailmas. Minu jaoks on raha kasvatamise kõrval veelgi suurem võit rahatarkus, mis investeerimiseta poleks kunagi saabunud. Põhimõtteliselt väidan, et aasta tagasi ei teadnud ma majandusest, turgudest ja finantsinstrumentidest mitte midagi. Täna, aasta hiljem võin öelda: “Jah, ma tean rahast rohkem kui enamik minu sõpru ja olen palju teadlikuma finantskäitumisega.” Vaadates ajas tagasi hakkab veits häbi. Isegi mitte niivõrd iseenda, vaid ka koolihariduse ja vanemate pärast, et nad mind niivõrd elulises vallas ei valgustanud. Mina olen võtnud ohjad enda kätte oma pere parema tuleviku nimel. Kas sina ka?

Tänane agenda:
• Märtsi ja aprilli võlgu jäänud finantstulemused
• Vahepealsed tegemised
• Investeerimisaasta õpituvastused
• Järgmise investeerimisaasta eesmärgid
• Vaba teema

Aprilli järel on seis järgmine:

NimiInvesteeritudKoguväärtusKasum% KasumXIRR
Mintos4,3804,7733938.97%13.4%
Omaraha1431601711.89%32.7%
Reinvest2420020552.47%3.0%
Crowdestate746784385.14%8.3%
NeoFinance1401581813.06%35.4%
Monethera00429.40%45.4%
EstateGuru449462132.80%9.9%
TSM1T720657(63)-8.75%-23.8%
CPA1T367317(50)-13.62%-41.5%
LHV1T3373305-2.21%-32.4%
TKM1T10186(15)-14.65%#NUM!
Kokku7,4827,8464045.40%

Kõikide aktsiate väärtus on loomulikult madalam, kui soetusväärtus. Niisugune see olukord maailmas on. Müüa ei kavatse, midagi hoian, midagi ostan juurde. Juuni algul peaks Tallinna Sadam dividendi ka maksma. Selle divikaga on mul üldse hästi läinud – kõik ettevõtted, mis mul portfellis on (v.a COOP, sest ta alles kasvab), maksavad tänavu ka dividendi. LHV maksis märtsis 5,28€ ja Tallinna Kaubamaja 7,69€ aprillis. Märtsis laekus kokku 60€ ja aprillis 50€, mis teeb viimase kuu aegade üheks kõige viletsamaks.
Lapse kasvukonto väärtus on 331,33€, millest 300€ on sissemaksed ja 31,33€ kasum.

Märtsis investeerisin juurde 360€ enda portfelli ja 50€ lapse kasvukontole
Aprillis investeerisin juurde 412€ enda portfelli ja 50€ lapse kasvukontole

Ütleme nii, kodukontor oli eelnevatel kuudel saatanast. Ühest küljest oled kodus ja peaks olema hea rahulik kaugtööd teha. Teisest küljest ei ole töö tegemiseks üldse aega, kuna laps on ka kodune. Pärdik tahab kogu aeg süüa, tahab õue minna, tahab mängida. Ja siis tahaks ise ka süüa ja sporti teha jne. Lõpuks jäi töö tegemiseks ca. 2h päevas pluss öötunnid. Ei ole just kuigi produktiivne. Ja eks ma pean tunnistama, et kasutasin majanduses valitsevat olukorda ära ja soetasin e-poodidest ühte-koma-teist kokku. Ilmselgelt kahjustas see osaliselt meelerahufondi ja igakuist vaba raha.

Vahepeal kolisin siia WordPress keskkonda kolmanda korraga ära. Esimesel kahel korral loobusin poole pealt. Ma ei tea, kas mul on mõni kromosoom puudu, aga no tundus algul vähe keeruline. Nüüd jõudis lõpuks kohale. Täitsa nitševoo lahendus. Põhjus ka muidu juurde: Blogger on FB, Instagrami jm sots.-meedia sanktsioonide all ja igavene tripper on lehti jagada ja hallata, kui neid kogu aeg blokeeritakse. Ja üldse on Blogger keskkond moraalselt aegunud.

Blogger sucks. Back to WordPress. | Mike Eiman

Mõned nädalad tagasi ostsin rahaJaagult endale komplekti e-raamatuid. Toosama legendaarne kolmik. Jaak ütleb, et uut sisu on lausa 110 lehekülge: “Võrreldes 2014. aasta versiooniga leiad siit enam kui 110 lehekülje jagu uut materjali – lisatud on bitcoin ja krüptovaluutad, kaheksa uut intervjuud, rohkem on pandud fookust eesmärkidele ja unistamisele ning juttu tuleb ka enesedistsipliinist.” Ütleme nii, et olen juba ammu e-raamatu usku. Mu esimene Kindle Paperwhite aastast 2012 teenib mind ikka veel truult. Selle aku kestab endiselt 8 nädalat, see mahutab ca 1800 e-raamatut (paberraamatu ekvivalendis ~500kg) ja no kõik need välkkiired highlight, translate ja sõnastiku funktsioonid . . . lihtsalt imeline.

Nüüd vähe selgemat juttu ka. Nimetan ära mõned õpituvastused minu esimesest investeerimisaastast. Ärge siis kommentites mõnitama hakake. Mõned vead olid kaugele ette näha. Naiivsust ikka jagus.

10 Learned Lessons from 5G Asia! - Moniem-Tech
  1. Hajuta, aga ära üle hajuta. Mingi hetk oli instrumente nii palju portfellis, et harrastusena ei suutnud neid enam ära hallata ja magasin maha ühe portaali põhjamineku. Pigem vähem, aga kvaliteetsemad investeeringud.
  2. Teenustasud. Mitmed raha liigutamised röövisid teenustasu arvelt finantse. Näiteks makseta väärtpaberikande orderi tühistamine või Omarahast raha väljakandmine või hoopis Reinvest24 tasu projekti sisenemiseks. Tuleb põhjalikumalt läbi mõelda otsused, enne kui tegemiseks läheb. Osaliselt seondub ka punkt 1-ga – vähem portaale, parem fookus.
  3. Ilma ajaloota investeerimisvõimalused: NO-GO.
  4. Ära vaata iga päev portfelli. Nähes numbreid ja protsente tekivad lollid ideed. Piisab korra nädalas kiikamisest.
  5. Jälgi välismaiseid foorumeid, Telegram gruppe jm kommuune – vahest leiab sealt õigeaegseid ohuhinnanguid ja väärt artikleid. Eesti kommuunid on ikkagi marginaalsed.
  6. Ole investor, mitte selgeltnägija. Otsusta analüüsi ja faktide põhjal. Ära investeeri emotsiooni ega eelarvamuse pealt. Ära spekuleeri.
  7. Sea eesmärgid. Nad võivad olla ambitsioonikad, aga otsus on otsus. Eesmärkide järgi on kordades lihtsam oma raha paigutada. Minul ei olnud erilisi eesmärke esimesel aastal, mille tõttu kulus uskumatult palju aega otsustamiseks, et kui palju, kuhu ja miks ma raha kuhugi paigutan?
  8. Leia vagunikaaslased. Nad annavad motti. RahaJaak või iClubMarko või rahapuuk ei ole vagunikaaslased. Nemad on kupees, aga mina alles loomavagunis. Siinkohal tervitused näiteks RahaGurule.

Lakoonilised järgmise investeerimisaasta eesmärgid oleksid järgmised:
• Saavutada portfelli koguväärtuseks vähemalt 15000€
• Teha algust ettevõtlusega (ka ebaõnnestumine on algus)
• Suurendada põhitööga igakuist sissetulekut

Ja nüüd muu möla. Püüan sel nädalal Timeline-iga ühele poole saada. Paigutan ta kuhugi siia blogisse. Ajatelg hakkab kajastama põhilisi sündmusi, õnnestumisi, ebaõnnestumisi, sisenemisi, väljumisi ja purskeid minu teekonnal finantsvabadusridele 🙂

Jätkuvalt kavatsen Crowdestate-ist irduda. Juba olen midagi välja kandnud, aga viimased investeeringud lõpevad kunagi sügisel vist. Lihtsalt ei sümpatiseeri see portaal. Küll sahmerdavad mu maksunumbritega, küll muudavad projektide sisu. Suunan raha sealt aegamööda Estategurusse. Samuti kavatsen väljuda ka Reinvest24-st, kui nad mulle nokatsit või pusa tasuta ei saada. Sest lubatud järelturgu pole ka aasta hiljem?

Püsi lainel, küsi asju.

Rahahunt.

10 kommentaari “Minu esimese aasta õppetunnid

  1. Tere Hunt,

    Küsiks selle portfelli suurendamise koha pealt, et kas on juba teada ka kas suureneb samas suhtes aktsiate ja ühisrahastuse vahel nagu praegu või on plaan midagi suurendada/vähendada või hoopis väärismetall vms?

    Meeldib

    1. Tere ööd!
      Ma tegelikult tahtsin paari sõnaga sellest kirjutada, aga läks kuhugi dimensioonide vahelistesse mõtetesse kaduma.
      Ühesõnaga jah, püüan tasakaalustada portfelli aktsiatega. Võlakirjad on iseenesest ka veel valikus. ETF on juba rakendatud läbi lapse kasvukonto. Ühisrahastuse koguväärtuse jätan hetkel nagu on, kuid koondan portaale. Aasta järel tahaks näha 25% portfellist aktsiates e. ca 3750€. Väärismetall on minu jaoks next level selles mõttes, et pole sellega üldse kokku puutunud. Peab endale selgeks tegema selle metallimajanduse.

      Meeldib

    1. Igati mõistlik alternatiiv kinnisvarasse investeerimisel. Hetkel soodne osta ja väljamaksed on ka tavaliselt korralikud.

      Meeldib

  2. Mul kõige madalam ongi 33% bruto seal. Üks 40%-ne Sloveenia laen ka sees. Eelmiste kuude viivised olid need, mis viisid XIRRi üles. Hetkel 6 kuu XIRR on 28,4%. Mis sul on ?

    Meeldib

    1. Kuna ma alguses andis välja liiga madala intressiga laene, siis omaraha näitab xirr 19,4 %, 6 kuu oma näitab 22,8%. Aga ma neid numbreid väga ei vaata, kuna reaalselt tootlus on hoopis teine, 11,21% näitab mu enda excelis arvutatud XIRR.

      Meeldib

      1. See on ajuvaba. Niisugune erinevus Omaraha ja su enda XIRR-is. Valem peaks ju ometi olema sama arvutuste taga? Või kuidas 2-kordne erinevus saavutatud on? Mul enamvähem klapivad. Omarahas 12-kuu oma 29,7% ja enda excelis 28,6%. Raha on muidugi mängus vähe, periood ongi ainult aasta ja hapusid laene ei ole.

        Meeldib

  3. Tere Hunt !

    Olen sattunud positiivse probleemi otsa millega ei ole isegi arvestanud. Sai keset Coronat hea hinnaga mõned aktsiad osta mis nüüdseks on päris kenasti kosunud, ja probleemiks ongi see, et mis hetkel näiteks Hunt müüks oma aktsiad maha +8%+10% vms?
    Või hoiaks ja jätkaks lisamist? Otseselt seda raha pole hetkel vaja ka, niikunii mõeldud nö. mägimiseks

    Meeldib

    1. Tere Sullegi,

      Kui see ongi nö mängimise raha, siis võid ju alati realiseerida kasumiks. Kui uskuda esiinvestoreid, siis turgude langus on alles ees? Mina pole siiani jätnud endale mängimiseks raha. Ehk kunagi tulevikus, kui rikkamaks saan.
      Ise olen aktsiate juurdeostmise usku. Ostan enmavähem regulaarselt sõltumata hinnast ja ei müü enne, kui viimane häda käes.

      Meeldib

Vasta Rahahunt-le Tühista vastus

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Create your website at WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: